Kontaktujte nás

LED TECHNOLOGIE:

V dnešní době vysokých cen energií nabízíme našim zákazníkům zhodnocení jejich investic v podobě úsporných opatření, týkajících se zejména osvětlovacích technologií LED. Navrhneme optimální řešení osvětlení pro vaše prostory, interiér i exteriér – od rodinného domu, přes průmyslové a výrobní objekty, až po pouliční osvětlení v obcích a městech. Naše návrhy jsou optimalizovány z hlediska provozních nákladů, investic, designu a celkových představ zákazníka.

Princip LED osvětlení

LED (Light Emiting Diod) osvětlení funguje na principu vyzařování světla z polovodiče, na který je přiveden elektrický proud pod určitým napětím.

Účinnost tohoto principu osvětlení je několikanásobně vyšší než u klasických žárovek, které většinu přivedené elektrické energie vyzáří ve formě tepla.

Princip LED (svítivých diod) je znám již několik desítek let, ale dříve se používaly svítivé diody pro různé kontrolky, zatímco v posledních letech byly vyvinuty vysoce svítivé diody, které dokáží zastat funkci nejen dekorativního či signalizačního osvětlení, ale také osvítit celý prostor.

Výhody LED osvětlení

Nevýhody LED osvětlení

LED osvětlení se vyrábí a dodává v různých barvách a s různou intenzitou světla (měrný světelný tok), s různým tvarem a směrem, tedy úhlem osvětlení.

Barva světla, tedy vlnová délka světelných paprsků se definuje v Kelvinech (K). Teplé světlo (do žluta) má okolo 3000K a je vhodné pro obytné prostory, kde dává skutečně útulný a teplý pocit. Pro osvětlení pracovních prostor se používá studené jasně bílé světlo 6000 až 7000K. Pro osvětlení místností v domácnosti je ideální přirozené bílé světlo kolem 4500K.

Intenzita světla se udává v Lumenech (Lm). Vždy platí, že při stejném příkonu bude mít studenější světlo větší intenzitu světla. Pro uspokojivé osvětlení menší místnosti je třeba minimálně 1200Lm, přičemž záleží na směrovosti daného světelného zdroje a jeho umístění.

Tvar a směr osvětlení je velmi důležitý pro správné osvětlení daného objektu nebo prostoru. Zatímco podhledová svítidla, bodové žárovky a světlomety svítí kuželovitým paprskem, zaměřeným do určeného místa, trubice a světelné panely vyzařují světlo z plochy do prostoru pod ní. Žárovky se závitem jsou pak určeny k vyzařování světla do všech stran, čímž se nejvíce podobají klasickým žárovkám. Také platí, že lépe bude osvětlen prostor z pokojového lustru s několika žárovkami umístěnými do všech směrů, než z jedné výkonnější žárovky třeba v kuchyňském svítidle.