Kontaktujte nás

TEPELNÁ ČERPADLA

Tepelná čerpadla jsou alternativním obnovitelným zdrojem tepelné energie, jsou k dispozici prakticky všude a lze je cíleně využívat. To platí především pro teplo z okolního životního prostředí akumulované v zemi, ve spodní vodě a ve vzduchu. Princip tepelného čerpadla je jednoduchý - tepelné čerpadlo odnímá teplo z okolí vytápěného objektu (vzduchu, země nebo vody) a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody.
Převod tepla na vyšší teplotní hladinu je možný díky stlačení par chladiva v kompresoru, při kterém dojde k jeho zahřátí. Je to stejný princip, jako když pumpičkou foukáte kolo. Vzduch i pumpička se při stlačování vzduchu výrazně zahřejí.

Jak je tepelné čerpadlo efektivní (úsporné) ukazuje topný faktor, což je poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím vyšší topný faktor, tím je provoz tepelného čerpadla levnější. Prakticky to znamená, že nejnižší provozní náklady bude mít tepelné čerpadlo země/voda připojené k podlahovému topení a nejvyšší tepelné čerpadlo vzduch/voda připojené k radiátorům.  Při volbě způsobu vytápění je třeba se rozhodnout, zda zvolit levnější zdroj tepla s vyššími provozními náklady nebo naopak. I když to není na první pohled zřejmé, dosahují celkové náklady na provoz domu již po několika letech statisícových částek. Pokud se rozhodnete pro vytápění tepelným čerpadlem, zbude Vám více peněz do rozpočtu a zároveň se chováte šetrně k životnímu prostředí.